Düzgün ve dağınık yansıma örnekleri

Düzgün ve Dağınık Yansıma Örnekleri


1. Evimizde kullandığımız ışığın gözümüzü rahatsız etmemesi için dağınık yansımadan yararlanılır. Işık direkt geldiğinde gözümüz rahatsız olur, fakat pürüzlü bir yüzeyden dağınık yansıma gerçekleşirse ortamda rahatsız etmeyen, daha yumuşak bir ışık oluşur. Abajur, ters tavan lambaları loş ortamlar oluşturarak, gözü rahatsız etmez.


Abajur
Tavan Aydınlatma2. Fotoğrafçılıkta dağınık yansıma kullanılmaktadır. Fotoğrafı çekilecek kişinin yüzünde ışık patlaması olmaması için yumuşak ışığa ihtiyaç vardır. Bunun içinde fotoğrafı çekilecek kişiye ışığın her yönde dağınık yansımaya uğrayarak gelmesi gerekir. Bu amaçla şemsiye gibi araçlar kullanılır.
3. Düzgün alüminyum folyoda düzgün yansıma, buruşuk alüminyum folyoda dağınık yansıma olur.
4. Durgun su yüzeyinde düzgün yansıma, dalgalı su yüzeyinde dağınık yansıma gerçekleşir.
5. Kitapları okuyan kişilerin gözlerinin rahatsız olmaması için, parlak kuşe kağıt yerine saman kağıt kullanılır. Kuşe kağıt parlak yüzeyli olduğu için düzgün yansıma, saman kağıt pürüzlü yüzeye sahip olduğu için dağınık yansımaya neden olur.

6. Gece yolculuğu yapan şoförler yağmurlu havalarda gözlerine daha çok ışık gelir. Normal asfalt yüzey pürüzlü olduğu için dağınık yansıma yapar, fakat zemin ıslandığı zaman yüzey daha pürüzsüz olduğu için düzgün yansıma yapar. Düzgün yansıma sonucu şoförün gözüne daha çok ışık gelir.

7. Duvarda dağınık yansıma olur.

8. Camda düzgün yansıma olur.

9. Spot lambaların içinde buruşuk alüminyum folyo yerleştirilerek dağınık yansımanın oluşması sağlanır.

10. Düz aynalarda düzgün yansıma gerçekleşir.Diğer Konular

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder