8.Sınıf Fen Bilimleri Elektrikli Araçlarda Güç

KONU: Elektrikli Araçlarda Güç

Elektriksel güç

Bir elektrik devresinde birim zamanda harcanan elektrik enerjisine elektriksel güç denir Elektriksel gücün birimi wattır, kısaca “W ” ile gösterilir.

1 watt = 1Joule / 1 saniye dir. 1 saniyede 1joule lik enerji harcayan elektrikli aracın gücü 1wattır.

guc

Günlük hayatta watt ile beraber kilowatta (kw) kullanılmaktadır. 1kw = 1000 wattır.

Not: Elektrikli araçların üzerinde cihazın gücü yazılmaktadır.

watt

Elektrik enerjisi nasıl ölçülür?

Evimiz ve iş yerimizde kullandığımız elektrik enerjisini ölçmek için elektrik sayaçları kullanılır. Bugün artık eski tip elektrik sayaçları kullanılmamaktadır. Eski sayaçların içerisinde, elektrik motorunun çalışma prensibine benzer. Kullanılan elektrik miktarı arttıkça motorun dönme hızıda artmaktadır. Sayacın dönmesi ile harcanan elektrik miktarı ölçülür. Harcanan elektrik miktarı kilowat-saat (kw-h) cinsinden ölçülür. Kilowat-saat da enerji birimidir.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Elektrik tasarrufu yapmak doğanın daha kirlenmesini sağlar, ülke ve aile ekonomisine katkı sağlar. Elektrik tasarrufu yapmak için tasarruflu (verimli) araçlar kullanılmalıdır. Beyaz eşyaların üzerinde hangi sınıf araç olduğu yazmaktadır. A sınıfı araçlar en az enerjiyi harcarken, G sınıfı araçlar daha fazla elektrik enerjisi tüketir.

elektrik copy

LED lamba kullanmak elektrik tasarrufu yapmada büyük katkı sağlamaktadır. LED lambalar konusunda daha fazla bilgi almak için tıklayınız

Etiket(ler): , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir