8.Sınıf Fen Bilimleri Madde Döngüleri

Ortaokul 4.Sınıf (8.SINIF) ==> 6. Ünite: Canlılar ve Enerji İlişkileri

KONU: Madde Döngüleri

1. Su döngüsü

Yeryüzünden buharlaşan su, atmosferde yoğunlaşarak yeryüzüne yağış olarak geri döner. Bitkiler, hayvanlar, fotosentez, terleme, solunum su döngüsünde yer almaktadır.

su_dongusu

Dünyada su miktarı sabittir, buharlaşma atmosferdeki su miktarını artırır, yağışlar atmosferdeki su miktarını azaltır.
Güneşten gelen ısı enerjisi ile yeryüzündeki sular buharlaşır, bulutları meydana getirir. Bulutlarda oluşan yağış tekrar yeryüzüne inerek döngüyü oluşturur.

2. Oksijen döngüsü

Havada bulunan oksijen yanma ve solunum olayında kullanılarak, karbondioksit içinde yer alır. Fotosentez olayı ile havaya tekrar oksijen verilir.

3. Karbon döngüsü

Havada bulunan karbondioksit fotosentez ile kullanılarak besinin yapısına katılır. Fotosentez ürünü maddelerin yanması ile havaya tekrar karbondioksit verilir.

4. Azot döngüsü

Havada bulunan azotu canlılar doğrudan kullanamaz. Yıldırım, şimşek olaylarıyla ve azot tutucu bakteriler havadaki azotu, azotlu bileşiklere çevrilmesini sağlar. Toprağa geçen azotlu bileşikleri bitkiler tarafından kullanılır. Besin zinciri ile diğer canlılara aktarılır. Canlı atıkları ve canlılar öldüklerinde azotlu bileşikler azot ayrıştırıcı bakteriler tarafından ayrılarak, havaya azot şeklinde geri döner.

Etiketlenmiş , , , , .Yer işareti koy permalink.

8.Sınıf Fen Bilimleri Madde Döngüleri için 1 cevap

  1. geceninkaranlığındasabahlayankimse diyorki:

    Fazlasıyla eksik, yeterli bilgi yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir