Pascal prensibinin uygulama alanları nelerdir?

Pascal prensibinin uygulama alanları

Pascal prensibi nedir? Sıvıların sıkıştırılabilme özelliği yoktur. Bu nedenle sıvılar, uygulanan basıncı her yöne ve eşit olarak iletir. Buna pascal prensibi denir.

1. Su cenderesi: Kesitleri farklı 2 silindirin tabanından birleşmesiyle oluşan bir bileşik kaptır. Küçük piston üzerine kuvvet uygulandığında bunun oluşturacağı basınç kabın her yanında aynıdır.

su cenderesi

Su cenderesi

2. Hidrolik fren sistemleri : Fren pedalına ayak kuvveti uygulandığında merkez pompasında fren hidrolik basıncı oluşur.Bu basınç fren borusu ve hortumları içinden tekerlek fren silindirine kadar eşit oranda yayılır.Burada hidrolik basınç gerdirme kuvvetine dönüşür ve fren pabuçları ile fren kampanalarına yada disklerine baskı uygulanır.

Hidrolik fren sistemi

Hidrolik fren sistemi

3. Hidrolik kaldırma sistemleri (Hidrolik lift) : Vinç, itfaiye merdiveni, kepçe, damperli kamyon gibi araçlarda kullanılır. İki silindirin hidrolik sıvısı ile hareket ettirilmesidir. Silindirler arasında sızıntı olmamalıdır. Küçük silindirden az bir kuvvet ile büyük silindirden tonlarca ağırlığı itebilecek şekilde kuvvet elde edilir.

Hidrolik lift

Hidrolik Lift

4. Tulumbalar: Su kuyularından, su çekmek için geliştirilmiştir. Deniz seviyesinde 10.33 metre yüksekliğe kadar su çekebilmektedir.

Su tulumbası

Su tulumbası

5. Berber koltukları: Az bir kuvvet uygulanarak koltuğa oturanlar rahatlıkla kaldırılabilmektedir.

Berber koltuğu

Berber Koltuğu

6. Hidrolik direksiyon: Araçlardaki direksiyonun çevrilmesinde kolaylık olması amacı ile hidrolik direksiyonlar geliştirilmiştir. Bu sayade şoförün kolu yorulmadan direksiyonu çevirebilmektedir.

Hidrolik direksiyon

Hidrolik direksiyon

7. İlaç pompaları: Yanda bulunan kol yardımı ile silindir içerisinde basınç oluşturulur. Depo içinde bulunan ilaç yüksek bir basınç ile hortmun ucundan çıkar.

İlaç pompası

İlaç pompası

Sıvıların basıncı iletmesi konusunu incelemek için tıklayınız

Etiket(ler): , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir