Sabun kirleri nasıl temizler?

sabun

Sabun kirleri nasıl temizler?

Temizlenme vücudumuzdaki veya giysiler üzerindeki kirlerin uzaklaştırılması olaydır.  Kir ise çok ince bir yağ tabakasıdır. Bu yağ tabakası uzaklaştırıldığında kirlerde uzaklaşmış olur. Yağın yapısı ile suyun yapısı birbirine benzememektedir. (Yağ ve su birbirine karışmamaktadır) Bu nedenle su, kiri(yağı) çıkaramaz.  Sabun burada işe yaramaktadır. Sabunun yapısı hem su ile, hem de yağ ile bağ kurabilen bir özelliğe sahiptir. Bu sayede kir tabakası su ve sabun aracılığı ile uzaklaştırılarak temizlenme sağlanmış olur.

Bu olayı daha ayrıntılı anlatacak olursak

Sabunun  polar ve apolar bir yapısı vardır. Uzun apolar karbon zinciri ve sodyum iyonunun bulunduğu polar baş kısmı bulunur. Su polar yapıda, kir ise apolar yapıdadır. Sabun su ile kirin ortak özelliğini taşıdığı için ikisiyle de bağ kurabilmektedir. Suya karışan kirler yıkama ile beraber uzaklaşmış olur.

Sert sularda bulunan Kalsiyum (Ca) ve Magnezyum (Mg) iyonları sabunun köpürmesini engeller. Bu iyonlar sabunla birleşerek sabunun köpürmesini engeller, Kirin çıkması için daha fazla sabun kullanmak gerekmektedir. Yumuşak sularda ise sabun daha fazla köpürür.

Etiketlenmiş , , , .Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir