Süblimleşme nedir?

Süblimleşme nedir?

Naftalin

Naftalin

Bir maddenin katı halden doğrudan gaz hale geçmesine denir. Süblimleşmede sıvı hal görülmez. Kuru buz (katı karbondioksit), naftalin, iyot, arsenik, kamfor süblimleşen maddelere örnek verilebilir. Süblimleşme ısı alarak gerçekleşen bir olaydır.

Süblimleşme nasıl gerçekleşir?

Süblimleşen maddelerin tanecikleri arasındaki çekim kuvveti zayıftır. Bu nedenle katı halden doğrudan gaz hale geçer. Süblimleşeme olayında maddenin yapısı değişmediği için fiziksel bir değişmedir.

Süblimleşmede açık hava basıncı önemlidir. Hava basıncı azaltılarak süblimleşme hızı artırılır. Süblimleşme olayı kapalı kapların içerisinde bazı maddelerin saflaştırılması için kullanılır.

Süblimleşmenin yaşamımızdaki yeri

Tuvaletlerde kullandığımız koku gidericiler, giysilerimizin güvelenmemesi için kullandığımız naftalin süblimleşen maddelerdir. Naftalinin veya koku gidericilerin zamanla azaldığını ve etrafa koku yaydığını hissederiz fakat bu maddelerin sıvı halini görmeyiz. Bunun sebebi süblimleşme olayıdır. 

Kar ve buzda çok azda olsa süblimleşmektedir. Kışın dışarı kuruması için asılan çamaşırlar donmuş olmalarına rağmen kuruması sağlanmaktadır. Süblimleşme – Vikipedi

Süblimleşme

Maddeni hal değişimleri

 

 

 

 Kırağılaşma (Geri süblimleşme)

Gaz haldeki maddenin doğrudan katı hale dönmesine kırağılaşma denir. Kırağılaşma süblimleşmenin tersidir. Özellikle kış aylarında arabaların camlarında buzlanma meydana gelir. Havadaki su buharının doğrudan buza dönüşmesi gerçekleşmektedir.

 

 

 

 

Ayrıca bakınız.

 

Etiket(ler): , , , , .Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Süblimleşme nedir? için 1 cevap

  1. zehra diyorki:

    fazla güzel olmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir