Süblimleşme nedir - fenbilim.net

En Son

Sadece Fen Bilimleri

2014/07/10

Süblimleşme nedir

Süblimleşme nedir

Naftalin


Bir maddenin katı halden doğrudan gaz hale geçmesine denir. Süblimleşmede sıvı hal görülmez. Kuru buz (katı karbondioksit), naftalin, iyot, arsenik, kamfor süblimleşen maddelere örnek verilebilir. Süblimleşme ısı alarak gerçekleşen bir olaydır.


Süblimleşme nasıl gerçekleşir


Süblimleşen maddelerin tanecikleri arasındaki çekim kuvveti zayıftır. Bu nedenle katı halden doğrudan gaz hale geçer. Süblimleşeme olayında maddenin yapısı değişmediği için fiziksel bir değişmedir.

Süblimleşmede açık hava basıncı önemlidir. Hava basıncı azaltılarak süblimleşme hızı artırılır. Süblimleşme olayı kapalı kapların içerisinde bazı maddelerin saflaştırılması için kullanılır.


Süblimleşmenin yaşamımızdaki yeri


Tuvaletlerde kullandığımız koku gidericiler, giysilerimizin güvelenmemesi için kullandığımız naftalin süblimleşen maddelerdir. Naftalinin veya koku gidericilerin zamanla azaldığını ve etrafa koku yaydığını hissederiz fakat bu maddelerin sıvı halini görmeyiz. Bunun sebebi süblimleşme olayıdır.

Kar ve buzda çok azda olsa süblimleşmektedir. Kışın dışarı kuruması için asılan çamaşırlar donmuş olmalarına rağmen kuruması sağlanmaktadır.


Kırağılaşma (Geri süblimleşme) nedir


Gaz haldeki maddenin doğrudan katı hale dönmesine kırağılaşma denir. Kırağılaşma süblimleşmenin tersidir. Özellikle kış aylarında arabaların camlarında buzlanma meydana gelir. Havadaki su buharının doğrudan buza dönüşmesi gerçekleşmektedir.

Maddenin Hal Değişimi

Bu Sayfayı Yazdır

1 yorum:

  1. Açıkcası sevdim yeterli bir bilgi bence emeğinize sağlık

    YanıtlaSil