Araştırma Yöntemleri - fenbilim.net

En Son

Sadece Fen Bilimleri

2014/07/01

Araştırma Yöntemleri

Araştırma Yöntemleri


Araştırma yapanların dikkatine


Konular araştırılırken arama motorlarından yararlanmaktayız. En fazla Google arama motoru tercih edilmektedir. Google haricinde Yandex, Yahoo, Bing ...gibi arama motorlarının da olduğu unutulmamalıdır. Konular araştırılırken şu hususlara dikkat edilmelidir.

1. Doğru kelimeler kullanma
Kullanacağımız anahtar kelimeleri doğru belirlemeliyiz. "hücre" konusu araştırdığımızda konu ile ilgisi olmayan sonuçlarda çıkabilmektedir. "fen bilimleri hücre" şeklinde bir ifade daha doğru olacaktır.

2. Çıkan ilk sonuç doğru olmayabilir
Arama motorunda çıkan ilk sonuç her zaman doğru olmayabilir. Reklam veren bazı sitelerin konu ile ilgisi olmayan yerlerde çıkması mümkündür. Çıkan sonuçları daha seçici incelememiz gerekmektedir.

3. Seviyemize uygun bilgi araştırmalıyız
Orta okul Fen Bilimleri dersi için hücre konusunu araştırılıyorsa, bilgi seviyesinin bize uygun olması gerekir. Gereksiz ya da akademik bilgi bulunmamalıdır. Bu sitedeki bilgiler orta okul öğrencilerine yönelik olduğu için, bu seviyede anlatılmıştır. Gereksiz ya da öğrencilerin bilmemesi gereken konulara girilmemiştir.

4. Sitelerde yanlış ya da yanıltıcı bilgi bulunabilir
Bilgi her geçen gün artmaktadır. Bugün doğru bildiğimiz bilgilerin, yarın yanlış ya da eksik olduğunu görebiliriz. Bu nedenle internette yazılan her bilginin doğru olduğunu söyleyemeyiz, yazılanlara şüphe ile bakmak gerekir, bilginin mantıklı olup olmadığını düşünüp ona göre karar vermeliyiz. Örneğin parmak kemiklerinin uzun kemik mi, yoksa kısa kemik mi olduğu tartışma konusudur. Bunun gibi pek çok konularda farklı görüşler bulunmaktadır.

İnternet'te gelişmiş arama yapmanın nasıl olduğunu öğrenmek için tıklayın.

İyi araştırmalar...
Site yönetimi


Bu Sayfayı Yazdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder