Sürtünme Kuvvetinin Artırılması ve Azaltılmasına Örnekler - fenbilim.net

En Son

Sadece Fen Bilimleri

Menu

2014/12/02

Sürtünme Kuvvetinin Artırılması ve Azaltılmasına Örnekler

Sürtünme kuvvetinden günlük hayatta pek çok alanda faydalanırız. Sürtünme kuvveti konusu Ortaokul Fen Bilimleri dersinde ele alınmaktadır. Öncelikle sürtünmenin ne olduğunu hatırlayalım.

Sürtünme kuvvetinin artırılması ve azaltılmasına örnekler açıklamaları ile beraber verilmiştir

Sürtünme Kuvveti nedir

Sürtünme Kuvveti


Birbirine temas eden yüzeylerde, hareket etmeye karşı dirence sürtünme kuvveti denir.
Sürtünme kuvveti harekete daima zıt yöndedir, hareketi zorlaştırıcıdır.


Sürtünme kuvvetinin azaltılmasına örnekler


 1. Buz pateni ile kayanların sürtünmeyi azaltması gerekir. Burada yüzey oldukça pürüzsüz ve düz bir şekilde yapılmıştır. Ayrıca buz pateni kayan kişilerin ayakkabılarının altıda ince ve pürüzsüzdür.
 2. Taşıtların motorlarının içindeki sürtünme az olmalıdır. Motor içindeki parçaların aşınmasını engellemek için motor yağı kullanılır. Motor yağı bitmesi durumunda motor hararet yapmaktadır.
 3. Araba, tren ve uçakların havadaki sürtünmesini azaltmak için aerodinamik şekil verilmiştir. Bu sayede daha az yakıt yakılarak daha yüksek süratlere çıkılması sağlanmaktadır.
 4. Suda yüzen yüzücülerin su ile sürtünmesini azaltılması gerekir. Bunun için özel tasarlanmış mayo ve boneler kullanırlar.
 5. Gemilerin sürtünmesinin azaltılması için ön taraflar “V” şeklinde yapılmıştır.
 6. Bisiklet yarışçılarının sürtünme kuvvetini azaltmak için bisikleti eğik sürerler ve özel tasarlanmış kask kullanırlar.Sürtünme kuvvetinin artırılmasına örnekler


 1. Yolda yürüyebilmemiz için sürtünme kuvvetinin artırılması gerekir. Bunun için ayakkabılarımızın altı tırtıklı yapılmıştır. Bu sayede özellikle kışın güvenli bir şekilde yürüyebiliriz.
 2. Yazı yazabilmemiz için sürtünmenin fazla olması gerekir. Kalemin ucu ve kağıt arasında sürtünmeden dolayı kalemin izi kağıda çıkmaktadır. Eğer kağıt yağlanmış olsa kağıda yazı yazmamız oldukça zor olacaktır.
 3. Araçların firen sistemlerinde sürtünmenin fazla olması gerekir. Fren balataları sürtünme kuvvetini artırıcı şekilde yapılmıştır. Bu sayede güvenli bir şekilde durur.
 4. Kar lastiklerinde sürtünme fazladır. Kışın araçların fren yaptıklarında kolayca durabilmesi için sürtünme kuvveti artırılmıştır.
 5. Halılarımızın kaymasını önlemek için halı kaydırmaz kullanılır. Bu sayede halılar yerde kolayca kaymadan durabilir.
 6. Arazi araçlarının tekerleri oldukça geniş, büyük ve tırtıklıdır. Bunun nedeni bu araçların zorlu arazi koşullarında çalışmasından dolayı yere sürtünmesini yükselterek araziye yapışmasını sağlamaktır.
 7. Paraşütle atlayan kişilerde, paraşüt ile hava arasında sürtünmenin fazla olması gerekir. Bu sayede yavaşça inmesi sağlanır.
 8. Haltercilerin, jimnastikçi ve kaya tırmanıcıların ellerinin kaymaması için sürdükleri pudra sürtünmeyi artırarak daha iyi kavramasını sağlar.


Diğer Konular


1 yorum: