Dinamometre nasıl yapılır - fenbilim.net

En Son

Sadece Fen Bilimleri

Menu

2014/07/07

Dinamometre nasıl yapılır

Dinamometre nasıl yapılır


Okulda proje ve performans görevlerinde dinamometre yapılması istenmektedir. Bunun yapımı çok basittir.Teorik bilgi

Kuvvet ölçmek için kullanılan araçlara dinamometre denir. Ağırlık kuvvet olduğu için, aynı zamanda ağırlığı da ölçebiliriz. Dinamometreler basit bir el kantarıdır. Uygulanan kuvvetin büyüklüğüne bağlı olarak içerisinde bulunan esnek cisim uzamaktadır. Esnek cisim olarak yay, paket lastiği kullanılabilir. Yaklaşık olarak dünyada 100 gram 1 Newton'dur. Bizim dinamometremiz en fazla 5 Newton'luk ağırlığı  ölçecektir. Daha fazla ağırlık uygulanacak olursa dinamometre içindeki esnek madde esnekliğini kaybederek bozulur.Gerekli malzemeler

1. Esnek yay 1 adet
2. Metal veya plastik boru 15 cm 1 adet
3. İnce çivi 1 adet
4. Pense
5. 100 gram ve 500 gram ağırlıklar
6. Cetvel, kalem, mukavvaDinamometrenin yapılışı

1. Metal ya da plastik boru şekildeki gibi 15 cm uzunluğunda kesilir. Metal borunun alüminyumdan olması kesme işlemini kolaylaştırır.

2. Borunun ucu karşılıklı olarak iki taraftan delinir.
3. Yayın esneklik özelliğini kaybetmeden ağırlıkla beraber ne kadar uzadığını tespit etmek için önce 500 gramlık ağırlık asılır, uzama miktarı ölçülür.

4. 5 Newtonluk kuvvet ile 8 cm uzuyor ise 1 Newton da 8/5=1,6 cm uzar. Mukavvanın üzerine 1,6 cm uzunluklarında 5 ayrı yer işaretlenir. Bunlar farklı renklerle boyanır.

5. İşaretlenen mukavva makasla düzgün olarak dikdörtgen şeklinde kesilir. Yayın alt kısmına bağlanacak şekilde sabitlenir. Ağırlığı asabilmek için yayın alt kısmı çengel şeklinde bükülür.

6. Yay boru içine çivi ile tutturulur. Çivinin ucu çengel şeklinde bükülür. (Tutması kolay olması için)

Sonuç
Dinamometremiz kullanıma hazır. Düzgün ölçtüğünü anlamak için 100 gram 1 Newton'u, 500 gram 5 Newton'u gösteriyor ise dinamometremiz düzgün çalışıyor demektir.Konu anlatımı videosu

Piyasada malzemeleri hazır olarak satılan dinamometreleri de bulabilirsiniz.

Hazır dinamometreAncak bazı öğretmenler tarafından kabul edilmeyebilir.
Öğrencinin kendi el emeği olması istenebilir.

Diğer Konular1 yorum:

  1. harika çok yardimci oldu..............

    YanıtlaSil