Elektrikli Araçlarda Güç Hesaplama - fenbilim.net

En Son

Sadece Fen Bilimleri

2014/07/16

Elektrikli Araçlarda Güç Hesaplama

Elektriksel güç


Bir elektrik devresinde birim zamanda harcanan elektrik enerjisine elektriksel güç denir Elektriksel gücün birimi wattır, kısaca "W " ile gösterilir.

1 watt = 1Joule / 1 saniye dir. 1 saniyede 1joule lik enerji harcayan elektrikli aracın gücü 1wattır.


Güç HesaplamaGünlük hayatta watt ile beraber kilowatta (kw) kullanılmaktadır. 1kw = 1000 wattır.

Not: Elektrikli araçların üzerinde cihazın gücü yazılmaktadır.Elektrik enerjisi nasıl ölçülür


Evimiz ve iş yerimizde kullandığımız elektrik enerjisini ölçmek için elektrik sayaçları kullanılır. Bugün artık eski tip elektrik sayaçları kullanılmamaktadır. Eski sayaçların içerisinde, elektrik motorunun çalışma prensibine benzer. Kullanılan elektrik miktarı arttıkça motorun dönme hızıda artmaktadır. Sayacın dönmesi ile harcanan elektrik miktarı ölçülür. Harcanan elektrik miktarı kilowat-saat (kw-h) cinsinden ölçülür. Kilowat-saat da enerji birimidir.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır


Elektrik tasarrufu yapmak doğanın daha kirlenmesini sağlar, ülke ve aile ekonomisine katkı sağlar. Elektrik tasarrufu yapmak için tasarruflu (verimli) araçlar kullanılmalıdır. Beyaz eşyaların üzerinde hangi sınıf araç olduğu yazmaktadır. A sınıfı araçlar en az enerjiyi harcarken, G sınıfı araçlar daha fazla elektrik enerjisi tüketir.

LED lamba kullanmak elektrik tasarrufu yapmada büyük katkı sağlamaktadır. LED lambalar konusunda daha fazla bilgi almak için tıklayınız


Bu Sayfayı Yazdır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder