Ortaokul ders etkinliklerine katılım notu nedir - fenbilim.net

En Son

Sadece Fen Bilimleri

2015/06/11

Ortaokul ders etkinliklerine katılım notu nedir

Ders etkinliklerine katılım puanı nedir

İlköğretim kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklikler sonucu e-okul not hesaplama yönteminde değişiklikler olmuştur.


Önceki hesaplama yöntemi:

Bir öğrenci 3 yazılı, 1 ders içi performans, 1 performans görevi yapmış olsun. Performans görevlerinin ortalaması tek not alınarak yazılı notları ile toplanarak dörde bölünüyordu. Eğer proje görevi varsa bu notta 5. not olarak ortalamaya katılıyordu

Yeni hesaplama yöntemi:

Performans görevi kalktı, artık ders etkinliklerine katılım puanı verilecek. Bu not 5 e kadar verilebiliyor. Yazılılar ve ders etkinliklerine katılım puanları toplanarak ortalaması alınacak.

Örnek: Bir öğrenci yazılılardan 70, 80, 90 alsın. Ders etkinliklerine katılım puanı da 100 olsun.
 (70 + 80 + 90 + 100)/4=340/4=85 karne notu olur Eğer ders etkinliklerine katılım puanı iki tane 100 olsa (70 + 80 + 90 + 100+100)/5=440/5=88 oluyor.

Sonuç: Ders etkinliklerine katılım puanı da yazılı gibi direk ortalamaya katılıyor. Bunu ilköğretim kurumları yönetmeliğinde şu şekilde görebiliriz.
Bir dersin dönem, yıl sonu ve ağırlıklı puanı 
MADDE 27 – (1) İlkokul 4 üncü sınıfta bir dersin dönem puanı; öğrencinin sınavlar ve ders etkinliklerine katılımından aldığı puanların aritmetik ortalaması ile belirlenir.
(2) Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında bir dersin dönem puanı; 
a) Öğrencinin sınavlardan, ders etkinliklerine katılımdan ve varsa projeden aldıkları puanların aritmetik ortalaması ile belirlenir. 
b) Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işlemi virgülden sonra dört basamak yürütülür. Dönem puanı, yarım ve yarımdan büyük kesirler bir üst tam puan olarak değerlendirilir.
Daha ayrıntılı bilgi için İlköğretim Kurumları Yönetmeliğini  tıklayınız.

Ders etkinliklerine katılım puanı neye göre verilir?

Verilecek her notun ölçme değerlendirme açısından bir ölçeğinin olması gerekmektedir. Ders etkinliklerine katılım puanı da bir ölçüte göre verilmesi gerekir. Bunun için öğrenci gözlem formunu kullanılabilir. Okul idaresi veya müfettişler bu formu istemektedirler, bu formun doldurularak bir yıl saklanması gerekmektedir.

Ders etkinliklerine katılım ölçeği indirmek için tıklayınız.

Ortaokul Dönem Puanı Nasıl Hesaplanır? Devamı için tıklayınız.

Bu Sayfayı Yazdır

54 yorum:

 1. Ders içi etkinlik notu sınav boyundan küçük olabilir mi?

  YanıtlayınSil
 2. ben 7.sınıf öğrencisiyim görselde 100+100+100+50+0 5 çalışma notundan hepsini ders içi etkinliğe girecek ama bir çalışma yapmayı unuttum ve 0 yazacak notum 5 e mi bölünecek ? Ben Hiç Bir şey anlamadım bu işten admin

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer 0 verirse 5 e bölünür. e-okuldan kontrol ederek bakabilirsin. Öğretmeninin 0 vereceğini tahmin etmiyorum

   Sil
 3. Ben pek anlamadım. Bunlar puan ağırlıkları'na giriyorumu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ders etkinliklerine katılım puanı yazılılar ile toplanarak ortalaması alınır. Dönem puanı bulunacaksa ağırlıklı puan hesabı yapılır. Anlamadığınız başka yer var mı?

   Sil
 4. Türkçe dersi not ortalamam 75 öğretmen derse katilim notumu 30 vermiş notum 3 e düşüyor.notumu azaltma hakkı varmı?itiraza hazirlaniyoruz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eskiden yönetmelikte derse katılım puanı yazılıdan düşük olamaz gibi bir ifade vardı, fakat şuan öyle bir ifade yok. İstediği notu verir fakat siz bu puanı neye göre verdiniz diyebilirsiniz.

   Sil
 5. Ders puanı bulunacaksa ağırlıklı puan hesaplanır diyorsunuz. Bu nedir? Asıl problemime gelince; oğlumun ortalamaları 5. sınıf 99.65, 6 ve 7. sınıf 100, 8. sınıftada da teogdan sadece bir sosyal yanlışı var bütün notları 100. Okul birincisi olacaktı daha iyisi yoktu. Fakat okul 5, 6,7 de okul ortalaması 100 ama 8. sınıfta 5 yanlışı olan bir öğrenciyi birinci ilan etti. Hesaplıyoruz ama imkansız geliyor. Okulda projelerle yükselttik diyor. Lütfen yardımcı olurmusunuz. Hesaplama için bize bir yol gösterin. Oğlum hakkım yendi diye ağlıyor

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 5 yanlışı olan öğrencinin ortalamasını yükseltmek için fazladan proje ve ders etkinliklerine katılım puanı verilmiş olabilir. Bu da ortalamayı yükseltecektir. Ancak puan verilirken adil olunmalı diye düşünüyorum. Araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

   Sil
  2. Yemeye devam edecekler haklarımızı.maalesef sistem böyle

   Sil
  3. Araştırmaya nasıl , nereden başlanmalı.okullar bunlar için müsaitmi?

   Sil
  4. Okul idaresi ile müsait bir dille konuşarak bilgi alabilirsiniz.

   Sil
  5. Öğretmenin inisiyatifi diyo.bişey yapılamazmış..sadece bu yüzden okul birinciliği gitti.diğer sınıf öğretmeni insiyatifliymiş ..yeterli bir cevap oldumu sizce

   Sil
  6. Aslında birincilik çok önemli değil sonuçta meslek vermeyecek. Birinci olmak öğrencinin özgüveninin artmasına neden olur fakat iyi bir üniversite kazandırmayacak bu nedenle çok fazla üzülmeyin. Bundan sonrası için çalışsın eminim emeği boşuna gitmez. Öğrencileri yarış atı gibi koşturmak da doğru değil, çünkü sadece bir kişi birinci olabiliyor. Diğerleri önemsiz mi?

   Sil
  7. okul 1.ciligi kontenjanindan haberin yok sanirim

   Sil
 6. Edebiyat hocam benim sözlü notlarımı girmedi ama ben kendı not ortalamamla o dersten geçiyorum aritmetik ortalamam sadece sınav notlarımamı bölünür yoksa sistem 0 olarakmı geçicek sözlü notlarımı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka puan verecektir. Verdiği puan da ders ortalaması civarında olması gerekli. Anormal bir durum yoksa bu şekilde olur.

   Sil
 7. Eğitim öğretmenlerin vicdanı ve egosuna kalmıştır.en kötü kurum artik MEB.dır.kimi kime şikayet edeceksiniz.özel okullar teog a etkisi nedeniyle full 100 yazarlarken,biz devlet okulu mağdurları öğretmenin adalet anlayışına sıkıştırılıyoruz.ahlaksız öğrenciler azarlayan ders öğretemeyen öğretmenler sınav kağıtlarını gösteremeyen ve ders içi katılım notları sebebiyle 98 ortalaması olan çocuğumu açık öğretime vercem.yazıklar olsun bu sisteme.onlara canımı emanet edemem.yeni nesil bıraktıkları eserleri kırgın,mutsuz..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öğrencilerin başarısını ölçmek maalesef çok objektif olmuyor.

   Sil
  2. İşte tam bu noktada sizi tebrik ediyorum.aldığım en güzel cevaptı.teşekkürler.

   Sil
 8. Öğretmen ogencinin ders içi etkinlok notunu sınav ortalamalarından düşük veremezler deniyor doğru mudur acsba

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sınav puanından düşük olmayacak şeklinde yönetmelikte bir şey geçmiyor, fakat öğrencinin genel durumu düşünüldüğünde yazılıdan yüksek alan bir öğrenciye ders içi puanı da yüksek verilmektedir.

   Sil
 9. Öncelikle tesekur ederım sızden bır ıstegım daha olacak bu konuyla ılgılı yonetmelıgı paylasma durumunuz varsa paylasabılır mısnız

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. http://mevzuat.meb.gov.tr/html/ilkveokuloncyon_0/yonetmelik.pdf
   2016 yılında yapılan değişiklikler ile son hali

   Sil
 10. Arkadaslar bn 7. Sinifim okuma becerileri dersimin sinavi 95. Hoca sozluye 45 girmis itiraz edebilir miyim? 89ve altinda notum yok ya benim ��

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmeninden rica edersen yükseltecektir. Sonuçta TEOG puanına etki etmektedir

   Sil
 11. 7 sinifa giden ogrencim var ogretmeni sozlu notunun bi tanesini kitap okuma sozluzu yapip ondan oldigi notu vermis yazililari 90 97 95 sozlu notu ortalamayi dusurdu 60 vermis bunu yapmaya hakki varmi???

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şahsen vermeye hakkı olmadığı kanaatindeyim. Ancak veremez diyede bişey yok. Siz veli olarak öğretmenle nazikçe konuşursanız halledilir diye düşünüyorum

   Sil
  2. Halledilmezse ne yapılabilir

   Sil
 12. Peki ders içi katılım notu en az kaç verebilir ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yönetmelikte en düşük ne verileceği hakkında bilgi yok fakat genel kanaat öğrencinin yazılı notundan aşağı verilmemesi şeklinde.

   Sil
 13. İlk okul 4. Sınıf ta da ders etkinliklerine katılım puanı veriliyormu ilk dönem dahil

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlkokul 4. sınıfta da ders etkinliklerine katılım puanı verilmektedir. Haftalık ders saat sayısına göre 3 veya 2 puan verilir. Verilen puanlar yazılılar gibi ortalamaya katılmaktadır.

   Sil
 14. öğretmen derse katilimi girmedi bu mümkün mu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ders etkinliklerine katılım puanı verilir. Acele etme eğer arkadaşlarına verilip de sana verilmedi ise öğretmenine hatırlatırsın

   Sil
 15. bazı öğrenciler yaşlılardan bir şekilde kopya çekerek yüksek not almaktadirlar.tüm davranışları sorunlu olan bu öğrencilere performans notunu düşük verebilir Mİ öğretmen?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Derse katılım notu düşük verilebilir fakat sonradan neden bu notu düşük verdiniz diyerek izah etmeniz gerekebilir.
   Karar sizin

   Sil
 16. çok merak ettiğim bir şeyi soracağım bir öğrenci 1. ve 2. yazılıya girmeyip 3. yazılıdan da 20 aldığı dönem içerisinde en az 1 ay okula gelmediği derse devamlılığının olmadığı bir dersten derse katılım notu olarak 30 verilmiş ancak müdür bey ısrarla 45 altında not verilemez demektedir. Yönetmelikte böyle bir durum söz konusu olmadığını gördüm acaba benim mi gözümden kaçtı? böyle bir durum söz konusu mudur?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Not olarak bu kadar cimri olmamak gerekir, ayrıca not terbiye aracıda değildir. Sonuçta öğrenci ŞÖKe de kalsa geçiyor.
   MEB öğrenci taraftarı. Bence de durumu ne kadar zayıf da olsa derse katılım puanı 45 den aşağı olmamalı.

   Sil
 17. Yazili sayısı kadar etkin katilim notu vermemiz mi gerekiyor ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. doğrudur.
   3 yazılı olanlar 3,
   2 yazılısı olanlar 2 ders içi katılım verilmektedir.

   Sil
  2. Hocam benimders saatim hafta 3 ve 2 sınav yapıyorum 2 tane ders içi etkin katılım notu versek sıkıntı olur mu

   Sil
  3. Haftada 3 ders saati olan derslerde, Ders etkinliklerine katılım puanı 3 tane veriliyor.
   Yönetmelik madde22-3
   Öğrencilere her dönemde her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2, haftalık ders saati sayısı 2 den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilir.

   Sil
 18. Merhaba seçmeli bilim uygulaması öğretmeni kızıma ders içi notu olarak 90-95 vermiş, öğrenci sınıfta gayet aktif ve malzeme tam olarak gidiyor, bunu açıklamak zorunda mıdır? Ölçeği vs olması gerekir değil mi? Kızım 6. Sınıf

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ölçek idare tarafından istenilebilir. O konuda idare ilgilenmektedir. Sizin yapabileceğiniz, öğretmeni ile konuşmak olacaktır. Eminim yardımcı olacaktır. Fakat acele etmekte fayda var e-okulda not girişleri kapanmak üzere

   Sil
 19. Merhaba ders içi etkinlik habersiz bir sınavla verilebilir mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ders içi etkinlik öğretmenin takdirine kalmış puandır. Öğrencinin sınıf içi durumuna göre verilmektedir. Ders içi etkinlik sınavla verilmemektedir.

   Sil
  2. Okulumuzdaki hoca habersiz bir sınavla ders içi etkinliğimizi verdi. Bunu şikayet etme gibi bir hakkım var mı?

   Sil
  3. Habersiz olması iyi olmamış. Önce öğretmeniniz ile konuşun sonra olumsuz olursa idare ile görüşübilirsiniz

   Sil
 20. benim türkçe yazılılarım 100, 3ü de 100 sözlümün birine 85 verdi. Sınıfın en çalışkanı ve derse en iyi katılanıyım öğretmenle bir atışmam olmadı. Hangi insafsız yapar bunu sizce bu mümkün mü

  YanıtlayınSil
 21. benim oğlum 7.sınıf öğrencisi Türkçe dersinden 52 86 100 aldı ve öğretmen sözlü notuna 60 52 75 vermiş.ilk sınavda 52 alması sınıfta en yüksek not 69 ve nereye başvurduysak öğretmen istediği notu verebilir diyorlar .NE OLURSA OLSUN BU ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIk

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Katılıyorum. TEOG sınavında olumsuz etkileyecektir.
   TEOG sınavının kolaylaşması 6. ve 7. sınıfdaki alınan puanların önemini artırmaktadır.

   Sil