2017 TEOG puan eşitliğinde yerleştirme nasıl yapılır - fenbilim.net

En Son

Sadece Fen Bilimleri

Menu

2017/06/13

2017 TEOG puan eşitliğinde yerleştirme nasıl yapılır

2017 TEOG sınavlarının tamamlanması ile beraber öğrenciler TEOG puanı hesaplama ve yerleşeceği lise ile ilgili hesaplamalar yapmaya başladılar.

Öğrencilerden  "TEOG puanlarının eşit olması durumunda yerleştirme işlemi nasıl gerçekleşecek." şeklinde gelen sorular olmaktadır.
Şimdi puan eşitliğinde nelere bakılarak yerleştirilir bunu görelim.

1. TEOG puanından sonra AOSP (Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı) hesaplanır. AOSP puanı virgülden sonra 4 basamak yer almaktadır. Bu nedenle puanların eşit olma olasılığı çok çok azdır. Bununla beraber bu sene TEOG sınavından tam doğru yapan öğrenci sayısının fazla olduğu düşünüldüğünde bu olasılık da artmaktadır. AOSP puanlarının eşit olma olasılığı artmaktadır.

2. AOSP  eşitliği halinde 8.sınıf yıl sonu başarı puanına, eşitliği halinde 7.sınıf yıl sonu başarı puanına, yine eşitlik halinde 6.sınıf yıl sonu başarı puanına bakılacaktır.

3. Bu puanların eşitliği halinde tercih önceliğine bakılacaktır. İlk sırada veya daha üst sırada tercih edilen yerleştirilecektir.

4.Tercihlerin de eşitliği halinde öğrencilerin yaptığı "Özürsüz devamsız gün sayısına" bakılacaktır. Daha az devamsızlık yapan yerleştirilecektir.

5. Devamsızlığın da eşit olması durumunda öğrencilerin yaşlarına bakılacaktır. Yaşça küçük olan yerleştirmesi yapılacaktır.


Bunu tercih 2017 kılavuzunda aşağıdaki ifade ile belirtilmiştir.

1.5. YERLEŞTİRME ESASLARI
(b) Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, AOSP, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınarak yerleştirme yapılacaktır.
Daha fazla bilgi edinmek için  indir.

Kaynak: ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA GEÇİŞ UYGULAMASI TERCİH VE YERLEŞTİRME e-KILAVUZU 2017

1 yorum: